Lektura diabetyka

 

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

Źródło: wosp.org.pl

Fundacja WOŚP już od kilku lat zajmuje się pomocą dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę oraz realizuje programy pomagające diabetykom. Jednym z takich programów jest Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1. Fundacja WOŚP od 2004 roku zakupiła 755 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych i przekazała je do 30 ośrodków. W tych specjalistycznych ośrodkach kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży mogą być leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Lekarze i pielęgniarki z tych ośrodków zostali przeszkoleni z zasad leczenia pompami insulinowymi pacjentek z cukrzycą typu 1 i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży poprzez całą ciążę. Zarówno kobiety będące w okresie przygotowań do ciąży jak i ciężarne mogą w tych ośrodkach wypożyczyć pompę insulinową całkowicie nieodpłatnie.

Od 2004 do 2014 roku pompy zakupione przez Fundację WOŚP zostały wypożyczone łącznie 1626 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 756 dzieci. W znakomitej większości były to zdrowe dzieci (704). Zanotowano tylko niewielki odsetek zgonów okołoporodowych dzieci (1,7%) oraz wad u dzieci (5,2%).

Kobiety z cukrzycą typu 1 wymagają szczególnej opieki lekarskiej w okresie ciąży, a także w czasie planowania narodzin dziecka. Niewyrównanie cukrzycy u każdego chorego z cukrzycą typu 1 powoduje, że zwiększa się ryzyko powikłań charakterystycznych dla cukrzycy, takich jak pogorszenie wzroku (w skrajnych przypadkach ślepota), czy zaburzenie pracy nerek (zagrożone koniecznością dializ). Te przewlekłe powikłania mogą mieć charakter nieodwracalny. Źle leczona cukrzyca i wysokie wartości glikemii w okresie koncepcji i w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (dotyczących układu nerwowego, krwionośnego, nerek). Z kolei hiperglikemia w późniejszym okresie ciąży powoduje zwiększenie ryzyka powikłań okołoporodowych zarówno dla matki jak i dziecka. Zwiększa się ryzyko pogorszenia przewlekłych powikłań cukrzycy u matki oraz częstość urodzenia dziecka z makrosomią, czyli dziecka zbyt dużego w stosunku do wieku ciążowego (niefizjologicznie duże dziecka, o wadze powyżej 4 kg). Wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową lub urodzenia martwego płodu. Makrosomia natomiast stanowi zagrożenie dla dziecka w postaci wystąpienia przedłużającego się porodu, niedotlenienia dziecka, a w przyszłości rozwoju otyłości u dziecka.


U kobiet z cukrzycą typu 1 w ciąży szybko zmienia się zapotrzebowanie na insulinę, co spowodowane jest dynamiką zmian hormonalnych charakterystycznych dla ciąży. Nieocenioną pomocą jest wtedy możliwość leczenia pompą insulinową. Za pomocą tego urządzenia najłatwiej osiągnąć normoglikemię lub prawie normoglikemię. Prawidłowe wartości glikemii w ciąży zapewniają prawidłowy rozwój dziecka, dobre samopoczucie i komfort matki. Terapia pompą insulinową uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny na posiłki, różne pod względem objętości i jakości. Dodatkowo możliwość zastosowania ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i dostęp do ciągłego podglądu poziomu glukozy w pompie, pomaga podejmować działania zapobiegające niebezpiecznym dla dziecka wahaniom cukru u matki, stabilizuje glikemie i pozwala na wyrównanie cukrzycy na poziomie normoglikemii.

LISTA OŚRODKÓW,W KTÓRYCH MOŻNA WYPOŻYCZYĆ POMPĘ 

Orzeczenie o niepełnosprawności