Lektura diabetyka

DiabWeekend w dniach 7-9.12.2012 
                                      
Drugie spotkanie DiabAkademie w Polsce w tym roku!
Samodzielne i bezpieczne kierowanie terapią cukrzycy może być dziecinnie proste!

Życie z cukrzycą wciąż nie jest łatwe. Opcje leczenia cukrzycy nadal pozostawiają wiele do życzenia. Mimo ogromnych starań, zarówno naukowców, lekarzy jak i pacjentów, nie udaje się nam w dostatecznym stopniu zapanować nad przebiegiem i komplikacjami tej choroby. Jak żadna inna jednostka nie pozwala ona na moment nieuwagi, a każdy błąd daje pacjentowi natychmiast o sobie znać. Cukrzyca to choroba z własnym systemem karnym wprowadzanym z natychmiastowym skutkiem – zarówno wysokie jak i niskie poziomy glikemii rujnują pacjentowi i tak już okrojony komfort życia. Co więcej, leczenie insuliną zaburza dystrybucję energii w organizmie i wymaga szczególnie dokładnego dawkowania w celu zabezpieczenia koniecznego zaopatrzenia energetycznego całego organizmu. Pompy insulinowe to krok milowy w leczeniu. To właśnie z ich pomocą można lepiej zarządzać podażą insuliny. Ale to nie wystarcza, potrzebny jest system kontroli i bezpieczeństwa, umożliwiający zoptymalizowanie dystrybucji materiału energetycznego jakim jest glukoza, do wszystkich narządów i tkanek. Istotnym, acz dotychczas ignorowanym faktem jest niewystarczające bezpieczeństwo terapii insuliną. Z jednej strony lek ten ratuje życie, może być jednak przyczyną poważnych powikłań, a nawet utraty życia z drugiej strony. Incydenty hipoglikemii są bezpośrednim powikłaniem terapii insuliną! W czasach, w których żyjemy, nowoczesna technologia w medycynie to codzienność – operacje za pomocą endoskopów bez znacznego okaleczania, protezowanie stawów, laseroterapia zwłaszcza w okulistyce, „mądre” rozruszniki serca, to tylko niektóre przykłady postępu w leczeniu poważnych chorób. Nikt nie podważa ich zastosowania i refundacji. Niestety w diabetologii czas się zatrzymał, a możliwości wspomagania leczenia mimo ich dostępności na świecie, omijają nasz kraj. Olbrzymim wsparciem byłoby wprowadzenie wspomagania terapii pompą insulinową za pomocą sensora do ciągłego pomiaru glikemii. Problemem w rozpowszechnieniu tej metody jest zrozumienie jej roli, funkcjonowania i prawidłowe zastosowanie!
Terapia cukrzycy nie polega jedynie na pomiarze glikemii i dawkowaniu insuliny – to ciągła motywacja pacjenta i akceptacja choroby.  Motywacja to czarodziejskie słowo, dzięki któremu znowu wszystko się udaje. Nie można jednak pozostawić wszystkiego przypadkowi, a utrzymanie "dobrych" poziomów glikemii to ciężka praca: planowanie, dopasowywanie, korygowanie, nowe rozwiązania. Tylko częściowo dotyczy to samej insulinoterapii. "Dobry cukier" pogarsza się głównie             z powodu nieprzewidywalnych sytuacji zmuszających do spontanicznych decyzji. Często jest to przyczyną chaosu, z którego trudno wyjść nie mając jasnego planu awaryjnego. Spojrzenie na problem z innej perspektywy, pozytywna motywacja osiągalnymi sukcesami, optymalne wykorzystanie obecnie dostępnych rozwiązań technicznych to cel naszego spotkania i motto przewodnie DiabAkademie.

Cieszymy się bardzo, że możemy Państwu pomóc w codziennych zmaganiach z tą chorobą!
Zespół DiabAkademie: Jolanta Wittek-Pakuło, Wiesława Ciszewska, Karina Worst-Sikora

Plan spotkania

7.12.12
• Przyjazd do godziny 17.00
• Przechodzimy od razu do „roboty” - Sensor Enlite –
o dziecinnie prosta aplikacja sensora
o ustawienie parametrów według optymalnego schematu
o ważne informacje na temat obsługi monitoringu przez najbliższe 12 godzin
• Każdy coś o sobie - problemy, doświadczenia, oczekiwania
• Wspólna kolacja
• Spotkanie z rodzicami/pacjentami dorosłymi i zapoznanie się z ich problemami  w terapii cukrzycy

8.12.12
• Wspólne śniadanie
• Opcje kalkulacji bolusa – „mierzenie” i „szacowanie”
• Po śniadaniu czas na praktyczne wskazówki – obsługa pompy Veo nieco inaczej
• Rola WBT – korzyść czy utrudnienie?
• Spacer po okolicy – wpływ aktywności fizycznej – wykorzystanie informacji sensora; optymalne zrozumienie i zastosowanie alarmów
• Obiad – co pokazuje glukometr? Co „mówi” sensor? Kto ma rację? „Kierowanie” insuliną jest możliwe?
• Dokumentacja pasywna CareLink pro – jej elementy i najistotniejsze informacje zawarte w protokole – ocena ustawienia, rozpoznanie i „segregacja” problemów w 10 minut!
• Dokumentacja aktywna – DiabSmartbook
• W zależności od pogody i organizatora – ćwiczenia sportowe lub spacer po okolicy
• Kolacja i wnioski z ostatnich 3 godzin
• Pierwsze kroki interpretacji własnej dokumentacji – wyszukiwanie i „segregacja” problemów

9.12.12
• Śniadanie
• Podsumowanie – własne wnioski i „odkryte” problemy
Koniec spotkania przewidywany jest ok. godziny 11.00


Organizatorem spotkania jest portal Diabetica.pl-pierwszy
i największy portal o cukrzycy u dzieci w polskim internecie

Lekarz prowadzący szkolenie: Pani Jolanta Wittek-Pakuło Med. Dr. – diabetolog z Niemiec
Przygotowanie programu i materiałów szkoleniowych: DiabAkademie

Sponsorzy:

 

 

Nasza Apteka

 

Patronat medialny:

 

Miesięcznik "Diabetyk"


 

Orzeczenie o niepełnosprawności