Źródło: jasnagora.com

Tradycyjnie w drugi piątek czerwca na Jasną Górę przybyli chorzy na cukrzycę. 26. już pielgrzymka odbyła się w piątek, 9 czerwca. Przybyli cukrzycy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków wraz z rodzinami i przedstawicielami służby medycznej, łącznie ok. 400 osób z 33 miast.

„Jak co roku zbieramy się tutaj wszyscy chorzy na cukrzycę, żeby oddać swoje serca Matce Boskiej i prosić o zdrowie, o szczęście i o łaski – mówi Janusz Przytocki, wiceprezes zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Przede wszystkim to jest ogromne przeżycie duchowe. Wiele osób przyjeżdża tu po raz pierwszy, kolejnym aspektem jest to, że możemy się spotkać”.

„Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest jedną z największych i najstarszych organizacji pacjentów w naszym kraju – wyjaśnia Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Istniejemy od 1981 roku i zrzeszamy blisko 80 tys. osób, które są zrzeszone w kołach regionalnych. Tych kół mamy blisko 400. Zajmujemy się przede wszystkim edukacją diabetologiczną, ponieważ cukrzyca jest chorobą, w której pacjent musi podejmować większość decyzji sam, więc musi znać się na swojej chorobie i wiedzieć, jak z nią postępować, ale zajmujemy się też walką o jak najlepsze leczenie i refundację leków dla diabetyków w naszym kraju, czyli to są rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, z Rządem, z NFZ-tem, i w ramach naszej działalności szerzymy świadomość cukrzycy wśród ogółu społeczeństwa”.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że pomiędzy 0,5 mln a 1 mln osób w naszym kraju to osoby, które mają cukrzycę, ale są niezdiagnozowane – podkreśla prezes Zarządu - Warto jest poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie poziomu cukru, i jeżeli ktoś tę cukrzycę ma, to trzeba ją przede wszystkim zaakceptować, ale też się z nią zaprzyjaźnić. I mieć też świadomość, że jeżeli cukrzyca będzie zaniedbana, czy ignorowana, czy źle leczona, to mogą się rozwinąć bardzo poważne powikłania”.

„Problemem w naszym kraju jest to, że nie ma refundacji nowoczesnego leczenia. Ubiegamy się od wielu lat, aby ta refundacja była, ale niestety bez sukcesu. Będziemy cały czas podejmować próby, nie zrezygnujemy z tego, ponieważ Polska stała się poniekąd skansenem w leczeniu cukrzycy – zauważa Anna Śliwińska – Leki, które były nowoczesne, już przestają być nowoczesne, a u nas ciągle jeszcze ich nie ma. A mało kogo stać, żeby kupić sobie te leki pełnopłatnie”.

Cały artykuł : jasnagora.com


 

Orzeczenie o niepełnosprawności