Autor Wątek: Choroby autoimmunologiczne.  (Przeczytany 1779 razy)

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
Choroby autoimmunologiczne.
« dnia: Kwiecień 22, 2016, 07:49:55 »
Co "starsi" użytkownicy forum na pewno pamiętają nasze rozważania o wpływie genów. Wtedy byli tylko nielicznie u których w rodzinie bywały choroby autoimmunologiczne. I się zastanawiam jak jest u Was teraz? U nas jak Jerz zachorował mieliśmy wrażenie że nikt żadnych chorób autoimmunologicznych nie miał bo w sumie nie wiedzieliśmy że są inne  i szukaliśmy cukrzycy T1. Na dzień dzisiejszy już wiem że 2 siostry mojej babci miały problemy z tarczycę a córka jej brata miała łuszczycę. W tej chwili-:
- ja , Zuzia  i kilka bliższych i dalszych kuzynek mamy zdiagnozowane  Hashimoto,- syn siostry ciotecznej ma świeżo stwierdzoną celiakię (8 latek) a jego 6 letni brat ma podejrzenie łuszczycy.
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
Odp: Choroby autoimmunologiczne.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2016, 07:57:59 »
Gdzieś czytałem że cukrzyca dziedziczna nie jest ale dziedziczna jest skłonność do autoimmunologii.
Znaczyło by to że jednak geny mają tu znaczenie i jeśli my chorujemy na jakąś autoimmunologiczną chorobę to możliwe jest że nasze dzieci też zaatakuje ich własny organizm.

Offline Malalcia

• Light
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2016, 08:04:06 »
U mnie w rodzinie cukrzycy T1 nie ma. Ale auto jest mnogo. Moja mama to chyba w jej przypadku lepiej powiedzieć czego nie ma (bo się sypie wszystko), moja teściowa miała kłopoty z tarczycą (na co umarła w ciągu 2 dni do tej pory nie wiadomo), a babcie mojego męża miała raka trzustki. U mnie badania niby ok ale zaczęły się problemy ze skórą, jakieś uczulenia etc. więc też coś wylezie pewnie. Więc podejrzewam, że obciążenie u Weroniki było a ona urodzona z niską wagą urodzeniową (2000 kg ważyła), potem ciągle chora i się popsuło. A z perspektywy czasu wiem, że na długo przed zachorowaniem było coś nie tak, ale jak lekarzom mówiłam to zwałkę na to robili. Wiadomo człowiek się nie zna więc jak lekarz mówił, że ok to ok.

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2016, 08:07:55 »
Szkoda tylko że lekarze przy diagnozie dziecka i przeprowadzając wywiad z jakże ważnymi informacjami  >:(typu moje i męża wykształcenie  >:(, czy dziecko ma swój pokój itd. :o nie powiedział mi ze powinnam obserwować siebie, męzą  i rodzeństwo Jurka bo mogą się pojawić jakieś schorzenia o charakterze autoimmunologicznym. A jak chciałam skierowanie od lekarza rodzinnego na badania TSH u 12 latki to pani dr patrzyła na mnie jak na wariatkę szukającą chorób. To co obserwuje w swojej rodzinie wskazuje na to że jednak te geny mają całkiem spore znaczenie.
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline Malalcia

• Light
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2016, 08:12:55 »
Lekarze to się znają nie na tym co potrzeba zwłaszcza ci 1 kontaktu siedzący od 30 lat w 1 przychodni. Z takim to można długo i namiętnie podyskutować a skończy się tym, żeś debil i nie masz o niczym pojęcia. (Właśnie niedawno zmieniłam lekarza bo nawet zleceń na wkłucia babsztyl nie chciał wypisywać, a 10 opakowań pasków to normalnie żebranie było bo po co tyle mi).

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2016, 08:17:29 »
Z paskami do glukometru to problem ma nasza Pani doktor prowadząca. Chyba jeszcze nie wypisała więcej niż 4 opk.
Za to lekarz rodzinny po podaniu informacji że jest 10 pomiarów na dobę i wizyta za 2 miesiące bez problemu wypisał 10 opk i wyjaśnił że jeśli lekarz na recepcie umieści informację o dawkowaniu leku (10 razy na dobę  to może śmiało wypisać 10 opk.

Offline joanna ostrowsk

• Pełna Słodycz
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2016, 17:28:06 »
U nas :ja i moja mama  hashi,mąż łuszczyca...+ w rodzinie męża kuzyn w drugiej linii z cukrzycą ,zachorował w wieku 8lat...Ja wierzę w dziedziczenie przez auto- i na ogół większość przypadków ,które spotykam ma takie powiązania...
Pompy: Paradigm 722,wk³ucia Quick-set 6/60 i Paradigm 715
Glukometr Accu-Chek Performa Nano

Offline anitapa

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2016, 19:42:28 »
u nas... teściowa po operacji tarczycy, moja siostra ma chorą tarczycę i ja......
ACCU -CHEK  COMBO.... Flex Linki 8mm/60.... Humalog

Offline Mia

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2016, 09:28:58 »
Jak Mat zachorował, to nie było żadnych chorób w rodzinie.... W tej chwili u męża łuszczyca, u teścia t2, tarczyca u mojej siostry i teściowej, mój tato i dwójka z rodzeństwa mojej mamy zmarli na nowotwory. A to tylko najbliższa rodzina....
AC Spirit Combo, Rapid-D Link (metalowe) 6mm

Pozdrófka, Mia

Offline anitapa

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 24, 2016, 11:41:48 »
a ja właśnie wczoraj zasiałam mały ferment w naszej rodzinie..... brat mojego męża ma 4 miesięczną córeczkę, u której właśnie stwierdzono atopowe zapalenie skóry.....wyczytałam, że może mieć podłoże immunologiczne.... więc w takiej luźnej rozmowie na  ten temat spytałam czy poinformowali lekarza , że kuzynka Amelki ma cukrzycę.....czy to ma jakiś związek czy nie.... tym bardziej , że Kaja rok przed zachorowaniem tez miała AZS pupy......
oczywiście źle zrobiłam, szwagierka o niczym innym teraz nie myśli tylko o cukrzycy....  :-[  ja tylko chciałam, żeby spytali lekarza czy te dwie choroby można ze sobą powiązać czy nie ma żadnych wspólnych czynników....... bo sami wiecie nikt nie pyta o takie przynależności..... no i chyba źle zrobiłam.... :(
ACCU -CHEK  COMBO.... Flex Linki 8mm/60.... Humalog

Offline Misioza

• Administrator
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2016, 17:52:24 »
Kurka Filip też ma skłonności  :o   W piątek będę u diabetologa to go wypytam.
"Przeżywaj świat w skupieniu,uważnie czyniąc dobro..."

Pompa Paradigm 722,wkłucia Sure T, Care Sens N,

Offline Tata Mikołaja

• Super light
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 25, 2016, 10:22:47 »
Niestety u nas też można znaleźć bliższych lub dalszych krewnych z chorobami auto. Babcia Mikołaja od strony żony miała SM, natomiast mój kuzyn od strony mojej matki ma CT1. Myślę że nie ma rodziny, w której nie było by osoby chorej na autoagresję. Mam pytanie czy białaczka u dzieci to też choroba auto ?.

Offline evin

« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2016, 21:35:20 »
Dorzucę coś od siebie: mąż SM, siostra łuszczyca
Evin

Offline iwa2

• Słodki
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2016, 06:09:38 »
U mnie w rodzinie występuje tarczyca, a u Kasi ostatnio zdiagnozowano Hashimoto .
Pozdrawiam Iwa2
Pompa Accu Chek Combo FlexLink

Offline Magda84

• Bezcukrowy
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:29:46 »
Ja i moja mama mamy niedoczynność tarczycy i hashimoto a mój syn od 2 tyg jest zdiagnozowanym cukrzykiem.
Insuliny : NovoRapid i Levemir.
Pen : NovoPen Echo.