Autor Wątek: Czy to cukrzyca??  (Przeczytany 690 razy)

Offline mati_19

• Bezcukrowy
  • *
Czy to cukrzyca??
« dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:04:35 »
Witam wszystkich,

To mój pierwszy debiutancki post na tym forum.  :) Opiszę krótko moją sytuację i prosiłbym o analizę.
Od dłuższego czasu może rok, może dłużej czułem ciągłe pragnienie napicia się czegoś. I bez względu na to ile bym nie wypił, to i tak nigdy nie nasyciłem się do końca (dziennie od 3 do 5l płynów - zioła + woda, nie piję napojów gazowanych i słodkich). Ciągłemu pragnieniu towarzyszyły częste wypady do WC, czasami chodziłem sikać co 45min do 1h. Dziennie 10-15 razy, plus w nocy 2-3razy. Ze względu na to, że w sprawach urologicznych było wszystko w porządku, urolog zasugerował problemy z cukrem i kazał zbadać glukozę we krwi.  Po badaniu krwi wyszło:

Glukoza na czczo 76,0 mg/dl
Glukoza po 2h od podania 75g glukozy w płynie 54,2 mg/dl

Lekarz internista za bardzo nie wiedział co z tymi wynikami zrobić. Widziałem na twarzy Pani doktor spore zakłopotanie i może nie tyle strach, ile niepewność w podaniu poprawnej diagnozy. A ja nadal czuję ciągłe i nieustające pragnienie napicia się czegoś i choćbym wypił litr wody na jeden raz to i tak te pragnienie zostanie :)

Półtorej roku temu przeszedłem zabieg usunięcia migdałków, schudłem wtedy 20kg. Teraz nie jestem w stanie sięgnąć pamięcią czy te problemy zaczęły po zabiegu.

W badaniach krwi wykonałem również morfologię, żelazo, tarczycę - wszystko w normie.
Dodatkowo badanie moczu - wszystko OK.

Prosiłbym o opinię.

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
Odp: Czy to cukrzyca??
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:25:08 »
Hej Mati:) Twoje poziomy bardziej wyglądają na hiperinsulinizm ale ...często się zdarza że przed pojawieniem się cukrzycy pojawiają się takie właśnie spadki cukru:(. To ciągłe pragnienie + wielomocz są charakterystyczne dla początków cukrzycy. Do tego straciłeś sporo na wadze. Możesz zrobić bania na peptytC i na przeciwciała przeciwinsulinowe może to coś wyjaśni. Plus dodatkowo krzywą cukrową - ale poziom glukozy na czczo, po 1h i 2h. Pozdrawiam Mania
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline mati_19

• Bezcukrowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:57:54 »
Czy te badania są drogie? A jeśli tak, to czy można je wykonać na kasę chorych? Czy może je wypisać internista, czy należy się zgłosić do diabetologa?

Oczywiście jeszcze nic pewnego, ale dmuchając na zimno najlepiej byłoby pewnie jak najszybciej zdiagnozować to co się dzieje z moim organizmem. Dziwi mnie tylko podejście lekarki, która widząc taki spadek glukozy po podaniu 75g cukru, była zdeziorientowana i nie zaleciła dalszej diagniostyki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2017, 12:00:21 wysłana przez mati_19 »

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2017, 12:23:26 »
Niestety nie są refundowane. Koszt jest różny w różnych laboratoriach.
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline Misioza

• Administrator
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2017, 10:27:15 »
Wiesz co, może dobrze by było zaopatrzyć się w glukometr i mierzyć sobie cukier przed i po posiłku.Glukoza na czczo i 2 h po to nie jest pełny obraz.Miałam podobne doświadczenie,ale w ciąży. Test obciążenia glukozą w szpitalu.Na czczo 80,a po godzinie zmierzyłam sobie sama i było 220 ! Oni oczywiście po godzinie nie mierzą,a po 2 h było 60 !  I co? Pani dr powiedziała,ze cukier jest w porządku,a ja jej na to ,że wcale nie. W rezultacie wylądowałam u diabetologa i przeszłam na niższy indeks glikemiczny. Cukry mierzyłam momentami co godzinę i pilnowałam diety.Nigdy potem sytuacja nie powtórzyła się.Mam córkę chorą na cukrzycę,więc problem nie jest mi obcy. Warto samemu trochę się pokłuć, żeby mieć pełniejszy obraz. Wtedy sam lekarz będzie wiedział więcej i zaleci ewentualnie pobyt na diabetologii,żeby zrobić dokładniejsze badania.

co do badań na NFZ,to skoro są jakieś wątpliwości,weź skierowanie do poradni diabetologicznej i już.Jedynym problemem może być czas oczekiwania.
"Przeżywaj świat w skupieniu,uważnie czyniąc dobro..."

Pompa Paradigm 722,wkłucia Sure T, Care Sens N,