Autor Wątek: Lipoatrofia u dziecka  (Przeczytany 3961 razy)

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
Lipoatrofia u dziecka
« dnia: Styczeń 21, 2017, 22:38:24 »
Założyłem nowy wątek ponieważ nie znalazłem tego problemu na forum.
Wczoraj zauważyliśmy u córki jakieś zagłębienie na pośladku. Wygląda to na zanik podskórnej tkanki tłuszczowej.
Jestęmy prawdę mówiąc przerażeni. Córka choruje 2 lata, przez 7 miesiecy od zachorowania była w remisji bez podawania insuliny, od maja zeszłego roku na pompie. Pani dr poradziła żeby zakladać wkłucia na pupę. Miesiąc na jeden pośladek i potem miesiąc na drugi. Chodzilo o to że przez miesiąc pośladek odpocznie. Argumentem przemawiającym za pośladkami był rownież okres letni kiedy ręce i nogo są odsłonięte. Od ponad miesiąca zakładamy wkłucia na nogi. Pośladek na którym się to pojawiło nie miał wkłucia od ponad dwóch miesiecy.
Córka ma dopiero 5 lat. Co bedzie po 10 latach leczenia. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Czy jest nadzieja że to się wypelni? Na drugim pośladku obecnie ma założoiny sensor do CGM. Widać za mało problemów mamy bo jeszcze coś takiego się pojawiło.

Offline anitapa

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
Odp: Lipoatrofia u dziecka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2017, 11:55:51 »
Lestek, moja córka po dwóch latach od zachorowania równie dostała zaniki tkanki tłuszczowej na brzuchu, bardzo duże były te zaniki i bardzo głębokie... Zmieniliśmy wtedy wkłucia z metalowych na teflonowe i insulinę Novorapid na Humalog...Na brzuchu nie robiliśmy wkłuć i nie robimy do tej pory...Były też małe zaniki na udach ale te ostrzykiwaliśmy po brzegach insuliną z pełną i jakoś wypełniły się, te na brzuchu doszły fo siebie po prawie pięciu latach-ale to były mega duże...Wiem, że w Warszawie chyba dr Szatkowski poleca maści sterydowe, ale nasz profesor odradzał nam,on jeździ na światowe sympozja i ba całym świecie borykają się z tym problemem, a wpływ sterydów nie jest udowodnione medycznie
Tak więc czas....Ja poszłam do do rodzinnego po skierowanie na zabiegi laser i lampa solux, mogą być również ultradźwięki jeżeli to nie sa miejsca złączonych kości ( dzieciom nie należy robić zabiegów ultradźwiękami w miejscach rozrostu kości).....Tak więc głową fo góry, będzie dobrze, ale z czasem
ACCU -CHEK  COMBO.... Flex Linki 8mm/60.... Humalog

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2017, 12:46:00 »
My używamy wkłuć metalowych i insuliny Novorapid.
Jak trzeba będzie tozmienimy wkłuciach na teflonowe choć przy ruchliwości córki obawiam się zaginania.  Czy te zaniki pojawiają się w trakcie "użytkowania" danego miejsca czy dopiero po jakimś czasie? Tak jak pisałem ten pośladek nie widział igły od ponad 2 miesięcy a dopiero teraz zauważyliśmy problem.

Offline anitapa

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2017, 18:37:37 »
I tu jest prpblem taki jaki był u nas...Dzieciom nie robi się testów na nikiel, więc nie wiadomo czy to wina wkłuć czy insuliny...Ja zmieniła bym insulinę przede wszystkim....Wkłucia teflonowe w niczym nie przeszkadzają tylko musi być serter do zakladania
Zaniki pojawiają się w trakcie użytkowania danego miejsca, tak było u nas

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2017, 18:46:56 »
A Humalog działa tak samo jak Novorapid czy trzeba będzie  zmienić myślenie? Co do wkłuć teflonowe choć to czy u Ciebie nie było problemu z zaginaniem się teflonu podczas zakładania lub użytkowania? Tego się właśnie boję że założę takie i za dzień trzeba będzie zmienić bo cukry w kosmosie.

Offline anitapa

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2017, 21:10:12 »
Novorapid działa po 10-20 minutach, max od 1-3 godzin i działa 3-5 godzin.... Humalog działa po 10-15 minut, max po 30 minutach i działa 2-5 godzin...Nie zdarzyły nam się zagięte wkłucia

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2017, 22:49:40 »
Jutro rano jedziemy z córką do stomatologa to wystąpiły do pani dr i poprosimy żeby zobaczyła to miejsce i zaproponowała jakieś rozwiązanie.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi które mnie trochę uspokoiła.  Dobrze że jest takie miejsce jak to forum.

Offline Malalcia

• Light
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2017, 09:04:30 »
Cześć

Cały czas robicie w 1 pośladek wkłucia?
Nam tak nie pozwolili. Musimy co 3 dni zmieniać i jedziemy na około. Najpierw jedno udo, potem drugie i następnie pośladki po kolei. Też nie do końca to super bo po plastrach Weronice robią się rany i podrażnienia i ciężko to na niej poleczyć. Lekarka mówi maść z witaminą A a ja mam wrażenie, że nic to nie daje. Pomagały sterydy (jakaś pediatra dała) ale potem dostałam burę od diabetolog, że nie można. I jeszcze te blizny cała pupa i uda to blizny po strupkach. ehhhh a to dopiero 2,5 roku więc też się martwię co będzie dalej.
Chciałam też robić wkłucia w wewnętrznej części uda ale Weronika nie pozwala mi tam się wkłuwać, a brzuch i ręce odpadają (brak tłuszczu).

Offline Kasiach

• Super light
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:16:39 »
My też "zataczamy" koło robiąc wkłucia.  Jedynie to teraz omijamy ręce, bo jakoś tam cukry duże. Widziałam u jednego chłopca w szkole Kornelki wkłucie załozone ok. 5cm nad łokciem. My zawsze robiłyśmy wyżej, ale widać co komu pasuje. Wykupiłam 10 laserów na brzuch i świetnie się sprawdziły. Zgrubienia zniknęły. Zanik tkanki to mamy na udzie, ale to po stanie zapalnym po wkłuciu. Nic z tym nie robię, na razie czekam. Jest trochę lepiej.
Pompa Accu Check Combo, wkłucia Rapid D-Link 6mm

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2017, 14:19:24 »
Zalecenie pani dr było zakładanie wkłuć miesiąc na jeden i pośladek i miesiąc na drugi. Mówiła że teraz lato i ręce i nogi odsłonięte to przez lato robić na pupie. Po dzisiejszej wizycie zalecenia zmienić insulinę na Humalog i wkłucia na teflonowe. Zmiana juz zrobiona. Nie ma problemu zaniku w innych miejscach więc może będzie dobrze. Musimy jeszcze zapisać się na laser żeby to co się pojawiło wyrównać.
Jesteśmy dobrej myśli.

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2017, 14:32:12 »
My od początku staramy się zmieniać miejsca wkłuć bez względu na porę roku. Wkłucia na przedramieniu zakładam mu różnie raz wyżej i bardziej z boku , to znowu niżej i bardziej z tyłu. Jeden pośladek jest często zajęty przez sensor. Na te 12 lat chorowania zaliczyliśmy 4 pobyty w sanatorium gdzie za każdym razem był solux + laser po 13  zabiegów. Niby to nie dużo ale zawsze coś. Na pupę też zakładam mu różnie - nie zawsze jest to 1/4 pośladka.. nawet bardziej bym powiedziała że górna połówka (oczywiście bliżej zewnętrznej). Jeden raz mu założyłam pod łopatką- podobno wolno ale obydwoje mieliśmy wrażenie że mu płuco przebiłam :) i więcej nie zakładaliśmy.
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2017, 15:41:10 »
No i mamy pierwszy efekt nowej insuliny i nowego wkłucia.
Córa zjadła banana i mandarynki. Dostała odpowiedni bonus a cukier poszybował do 275.
Mam nadzieje że to jakieś emocje a nie zacięte wkłucie lub reakcja organizmu na inną insulinę.
Niby wyhamować i jest 250 z tendencją w dół.
Córka jadła odrazu po podaniu bolusa. Może powinna poczekać tak z 10 minut?
Przy Novorapidzie nie poszedłby tak mocno w górę.

Offline mania

• Moderator Globalny
  • 100% cukru w cukrze
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2017, 09:01:48 »
Lestek myślę że to emocje, bo tak Anita napisała niby humalog jest szybszy. Praktycznie nie zdarza nam się zagięte wkłucie po założeniu ale np. 2-3 dnia już tak. Nie jest to jednak nagminne. Jurek nie chce wkłuć metalowy bo twierdzi że go kłują- on stop z czegoś spada, w coś się uderza, popycha z siostrą itd. Wiem tylko że u niektórych dzieci jak był ustawiony mały przepływ w bazie to humalog lubił się krystalizować w drenie - ale to może niech się wypowiedzą Ci którzy używają. A wracając do wkłuć plastikowych Jurek jak był mały bał się tego "strzału' sertera i twierdził że metalowe mniej bolą ..ale pamiętam ze mu dałam serter żeby nim "postrzelał'i już było ok. Poza tym w metalowym nie wypełniasz igły po założeniu a teflonowe musisz podać 0,3-05j (różne opinie.. my dajemy 0,5j po założeniu).. ale to pewnie wiesz.
paradigm 722 sure-t 6mm

Offline Malalcia

• Light
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2017, 09:18:39 »
Mania co to znaczy, że humalog się krystalizuje. Weronika używa ponad 3 lata a ja nic nie wiem co to.  :(

Offline lestek27

• Light
  • Paradigm VEO, Sure-T
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2017, 09:23:38 »
Ja wypełniłem kaniulę 0,3j. Nie było problemu z założeniem. Córa usłyszała w gabinecie od pani dr że to nic nie boli i tak się nastawiła. Cukier się po tym incydencie uformować i tak już zostało więc jest ok. Mam tylko nadzieję że nie będzie problemów z zaginaniem. Moje obie córa tak się czasem wygłupiają że wszystko lata w pokoju. Bazę mamy małą bo ty lekko powyżej 3 j ale kiedy i jak zwiększać jeśli jest ok?