Autor Wątek: Trudne pytania  (Przeczytany 632 razy)

Styczeń 18, 2017, 17:22:46
Przeczytany 632 razy

agnieszka752

• Information Offline
  • Light
Trudne pytania
« dnia: Styczeń 18, 2017, 17:22:46 »
Dzisiaj Ala po usłyszeniu w radiu, że na cukrzycę rocznie umiera bardzo dużo ludzi zadała trudne pytanie. Dlaczego tylu ludzi umiera na cukrzycę. Opowiedziałam jej o możliwych powikłaniach, o nieudzieleniu pomocy w czasie hipo. Ale sama zdaje sobie sprawę, że zrobiłam to dość wymijająco. Jak wy odpowiadacie na te pytania, aby nie wzbudzić w dzieciach panicznego lęku?

Styczeń 19, 2017, 07:14:50
Odpowiedź #1

anitapa

• Information Offline
  • 100% cukru w cukrze
  • Moderator Globalny
Odp: Trudne pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2017, 07:14:50 »
To wszystko zależy od wieku dziecka...Ja z Kają po raz  pierwszy rozmawiałam jak miała 4 lata, wtedy na pytanie : dlaczego ja choruję? I nie lubię cukrzycy....Zrobiłam porównanie typu są dzieci na wózkach, są takie które cały dzień leżą w łóżku i nie mogą biegać, skakać, tańczyć, mówić ale mogą jeść wszystko, a Ty co wolisz?.....Potem była druga rozmowa jak chodziła juz do szkoly....Kaja bardzo szybko stała się dojrzała i od długiego czasu ogląda serial " Na dobre i na złe" a tam są poruszane przeróżne tematy...Czasami są motywem naszych rozmów...Wszystko z umiarem, ale rzetelnie
ACCU -CHEK  COMBO.... Flex Linki 8mm/60.... Humalog

Styczeń 19, 2017, 11:49:15
Odpowiedź #2

agnieszka752

• Information Offline
  • Light
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2017, 11:49:15 »
Tak ja też kiedy Ala miała pierwsze załamanie cukrzycą posadziłam ją przed komputerem i pokazałam zdjęcia dzieci na wózkach i innych, z dużo większymi ograniczeniami niż ona. Taka terapia wstrząsowa... Ale wczoraj pytanie było postawione tak wprost, że aż mnie przytkało. ...

Styczeń 19, 2017, 11:59:17
Odpowiedź #3

mania

• Information Offline
  • 100% cukru w cukrze
  • Moderator Globalny
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2017, 11:59:17 »
Agnieszka z mojego doświadczenia wiem że czasami dzieci zadają pytanie i oczekują odpowiedzi tylko na nie. A my doszukujemy się drugiego dna - czyli nie czytasz pytania "dlaczego tylu ludzi umiera" jako pytania o powód- odpowiedź bo 1. nie dbają o siebie, 2. są źle wyedukowani, 3. nie mają  dostępu do nowoczesnych leków,  nie martwiąc się jednocześnie o to że Twoja córka martwi się że umrze, nie akceptuje choroby jest załamana. Czyli automatycznie wydaje Ci się że było jakieś dno pytania które one zadała a nie po prostu prośba o wyjaśnienie info które usłyszała.
paradigm 722 sure-t 6mm

Styczeń 19, 2017, 14:06:12
Odpowiedź #4

Kangoo

• Information Offline
  • Bardzo Słodki
  • słodki staż: tyle co WOŚP + kilka miechów ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2017, 14:06:12 »
tak na dobrą sprawę wszyscy kiedyś umrzemy  ;) bez wyjątku ... chyba

Styczeń 19, 2017, 20:49:42
Odpowiedź #5

agnieszka752

• Information Offline
  • Light
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2017, 20:49:42 »
Dziękuję za odpowiedzi. Jak dobrze, że jest takie forum. Szkoda tylko, że nie tętni ono życiem tak jak za dawnych lat. ...Mimo wszystko mam nadzieję, że dalej ono będzie:)