Autor Wątek: Pompa i peny  (Przeczytany 18693 razy)

Październik 27, 2004, 12:56:33
Odpowiedź #15

beata

• Information Offline
Pompa i peny
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 27, 2004, 12:56:33 »
Tak masz racjê Kornela te¿ jest przeziêbiona i cukry szalej± od 500-200 ni¿ej siê nieda przy 2-krotnie zwiêkszonej insulinie i czuwanie kiedy trzeba zmniejszaæ dawki  :(
Beata

Październik 28, 2004, 15:31:10
Odpowiedź #16

lukjan

• Information Offline
  • Light
Pompa i peny
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 28, 2004, 15:31:10 »
Tak,najgorsze jest pilnowanie poziomów ¿eby nie przegi±æ w drug± stronê.
£uki najgorsze ma za sob±. Dzisiaj poziomy spad³y poni¿ej 150. Chyba wychodzimy na prost±. Ufff

Powodzonka wszystkim chorym, szybkiego powrotu do zdrowia!! :D
Mirk@

Styczeń 28, 2005, 15:35:36
Odpowiedź #17

Majka

• **
  • Information Offline
  • Super light
Pompa i peny
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 28, 2005, 15:35:36 »
Ja od wczoraj jestem z powrotem na pompie. Mia³am 3 miesi±ce przerwy (by³am na Lantusie i na Humalogu). Jednak nie by³am tak do koñca zadowolona z Lantusa, dlatego ¿e nie dzia³a on 24 godziny.  Po wstrzykniêciu Lantus zaczyna dzia³aæ po 4-5 godzinach, koñczy dzia³anie po oko³o 20 godzinach. Najlepiej chyba by³oby go braæ 2 razy dziennie, ale to mniej wygodne ni¿ raz dziennie. :wink:

Styczeń 28, 2005, 16:53:07
Odpowiedź #18

Misioza

• Information Offline
  • 100% cukru w cukrze
  • Administrator
Pompa i peny
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2005, 16:53:07 »
Majka,a jak jeste¶ na pompie,to jakie masz insuliny???
"Przeżywaj świat w skupieniu,uważnie czyniąc dobro..."

Pompa Paradigm 722,wkłucia Sure T, Care Sens N,

Styczeń 28, 2005, 18:18:38
Odpowiedź #19

Majka

• **
  • Information Offline
  • Super light
Pompa i peny
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 28, 2005, 18:18:38 »
Tyko jedn±. :D Humalog.

Luty 27, 2005, 21:02:51
Odpowiedź #20

martys

• Information Offline
Pompa i peny
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2005, 21:02:51 »
a ja mam pytanie czy kto¶ z Was pisa³ o pompê, w ubieg³ym roku do Owsiaka. Albo kto¶ dosta³ pompê od Owsiaka. Jak to jest i jakimi kryteriami kieruje siê fundacja?
a mo¿e kto¶ dosta³ decyzjê odmown±, je¿eli tak to dlaczego?
My ci±gle czekamy na odpowied¼, a w fundacji s± bardzo tajemniczy..... :cry:

Luty 27, 2005, 22:31:41
Odpowiedź #21

monia

• Information Offline
  • Pełna Słodycz
  • Mega Nałóg
Pompa i peny
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 27, 2005, 22:31:41 »
Na pompê najczê¶ciej czeka siê rok. Przyznaj± dzieciom do 10 roku ¿ycia. I wiek to chyba najwa¿niejsze kryterium. Poza tym jak dobrze pamiêtam to trzeba pokazaæ zarobki z 3 ostatnich m-cy, czy da siê radê utrzymaæ pompê.
Pierwszym warunkiem szczê¶cia jest rozs±dek....

Luty 28, 2005, 01:01:35
Odpowiedź #22

Aga

• Information Offline
  • Bardzo Słodki
Pompa i peny
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 28, 2005, 01:01:35 »
Monia znam przypadki kiedy na pompe czekano miesi±c ale moze by³ to tylko zbieg okoliczno¶ci? Najchetniej przydzielaj± maluchom. Martys czu jeste¶cie pewni ze chcecie pompê? Ja jestem po paru wyk³adach z ludzmi z Medtronica i powiem szczerze ze im wiêcej wiem tym bardziej mnie to zniechêca Poniewa¿ te poziomy nie s± a¿ takie superaste a hemoglobina tez Oczywi¶cie poza wyjatkami  ( myslê o Tobie Monisiu  :) ) kiedy nie ma innego wyj¶cia uregulowania cukrzycy. I mam tez takie odczucie ¿e pompa wprowadza pewne odej¶cie od rygoru stosowania diety (zdrowego ¿ywienia) ale mo¿e to tylko moje odczucie?
Tylko mi³o¶æ jest wieczna i przekracza granice czasu

Luty 28, 2005, 09:10:34
Odpowiedź #23

monia

• Information Offline
  • Pełna Słodycz
  • Mega Nałóg
Pompa i peny
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 28, 2005, 09:10:34 »
Zgadza siê Agu¶, te¿ s³ysza³±m o osobach, które dosta³y praktycznie pompê od razu po z³o¿eniu podania, bo np. kto¶ odda³ WO¦P pompê, bo nie dawa³ rady jej utrzymaæ...Zreszt± oni chyba pare maj± jakby w zapasie co roku...

A je¶li chodzi o poziomy i hemoglobinê...to u nas te¿ nie zawsze jest ró¿owo, ale na pewno mamy lepiej, ni¿ gdy byli¶my na penach. Zgadza siê, muszê czê¶ciej mierzyæ cukier, bo ostatnio muszê nawet co godzinê, ale cukry mamy nawet unormowane (chyba, ¿e wk³ucie siê zapycha to od razu w górê id±, ale staram siê to od razu likwidowaæ)...

Luty 28, 2005, 17:43:45
Odpowiedź #24

martys

• Information Offline
Pompa i peny
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 28, 2005, 17:43:45 »
Cytat: "Aga"
Martys czu jeste¶cie pewni ze chcecie pompê? Ja jestem po paru wyk³adach z ludzmi z Medtronica i powiem szczerze ze im wiêcej wiem tym bardziej mnie to zniechêca Poniewa¿ te poziomy nie s± a¿ takie superaste a hemoglobina tez Oczywi¶cie poza wyjatkami  ( myslê o Tobie Monisiu  :) ) kiedy nie ma innego wyj¶cia uregulowania cukrzycy. I mam tez takie odczucie ¿e pompa wprowadza pewne odej¶cie od rygoru stosowania diety (zdrowego ¿ywienia) ale mo¿e to tylko moje odczucie?

Martynka rano ma bardzo wysokie cukry, nawet do 300 mg, nawet nie wiem kiedy jej tak ro¶nie......... S± noce, ¿e mierzymy jej co dwie godziny. Np. o 4 rano jest ok. a ju¿ o 7 ma 270. Ponoæ pompa jest najlepszym rozwi±zaniem w tej sytuacji......... Dodatkowo, ponoæ rzadziej zdarzj± siê hipoglikemie, a ona od wrze¶nia idzie do szko³y. Nasz diabetolog mówi, ¿e w przypadku Martyny jest to najlepsze rozwi±zanie.....

[ Dodano: Pon Lut 28, 2005 5:48 pm ]
Cytat: "monia"
Poza tym jak dobrze pamiêtam to trzeba pokazaæ zarobki z 3 ostatnich m-cy, czy da siê radê utrzymaæ pompê.

Monia, jak to rozumieæ? Im wy¿sze zarobki, tym wiêksza sansa na otrzymanie pompy?

Luty 28, 2005, 18:41:34
Odpowiedź #25

monia

• Information Offline
  • Pełna Słodycz
  • Mega Nałóg
Pompa i peny
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 28, 2005, 18:41:34 »
No dok³adnie, im wiêksze zarobki tym wieksze prawdopodobieñstwo, ¿e utrzymasz pompe. Ale chyba i tak wszystkim daj±, bo przecie¿ teraz jest refundacja do 18 roku ¿ycia. Byæ mo¿e maj± jakie¶ przepisy, ¿e musz± byæ udowodnione zarobki, a po drugie ¿e pompa bêdzie u¿ywana, a nie bêdzie le¿a³a, bo nie staæ bêdzie kogo¶ na zakup wk³uæ...

Luty 28, 2005, 20:22:33
Odpowiedź #26

martys

• Information Offline
Pompa i peny
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 28, 2005, 20:22:33 »
A ju¿ siê ba³am, ¿e jak wyka¿emy,¿e oboje pracujemy i mamy tylko Martynkê to nam pompy nie przyznaj±!

Dziêki za informacjê :grin:

Luty 28, 2005, 23:45:04
Odpowiedź #27

Aga

• Information Offline
  • Bardzo Słodki
Pompa i peny
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 28, 2005, 23:45:04 »
Na pompach zdrzaj± siê czê¶ciej kwasice poniewa¿ nie ma podk³adu i w przypadku awarii (zapchaneg wk³ócia) zaczyna szybciej brakowaæ insuliny niz na metodzie tradycyjnej z tego co pamietam z wyk³adu zdarza sie to 7-razy czê¶ciej ni¿ na penach. Ale to przecie¿ Wy podejmujecie decyzjê wspólnie z diabetologiem i wiecie co jest dla Waszego cukiereczka najlepsze ¿yczê Wam powodzenia!!!!
Tylko mi³o¶æ jest wieczna i przekracza granice czasu

Grudzień 02, 2015, 11:10:16
Odpowiedź #28

Tata Mikołaja

• **
  • Information Offline
  • Super light
Odp: Pompa i peny
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 02, 2015, 11:10:16 »
Witam. Jestem ojcem 13 letniego chłopca Mikołaja . Od 8 miesięcy choruje na CT1. Aktualny wynik Hba1c z sierpnia wynosi 6.04. Na chwilę obecną jest na penach i nie chce nawet słyszeć o pompie.  Nie ma problemu z zastrzykami, jedynie ostatnio cukry poranne oscylują w granicach 140-150. Przeważnie ma to miejsce w dni kiedy dłużej śpi lub kiedy dzień wcześniej nie ćwiczy ( tańczy ). W nocy około 3.00 ma około 100. Proszę poradźcie mi czy mam go na siłę  przekonywać do pompy czy nie nalegać i poczekać aż sam się zdecyduje.

Grudzień 02, 2015, 18:18:37
Odpowiedź #29

Mia

• Information Offline
  • 100% cukru w cukrze
  • Mega Nałóg
Odp: Pompa i peny
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 02, 2015, 18:18:37 »
Witam,

powiem tak - mój syn jest na pompie i niejako nie miał wyboru - podpięliśmy go w wieku 6 lat - trudno więc tu mówić o świadomym wyborze. Dzisiaj nie wyobrażam sobie - i syn również - powrotu do penów - pomimo że pompa dość często pokazuje swoje niedoskonałości.
Przestrzegam przed traktowaniem pompy jako rozwiązanie wszelkich problemów - nie - pompa to tylko strzykawka - automatyczna, ale nadal strzykawka.
Dla mnie najważniejszym argumentem za pompą było dawkowanie - przy tak małym dziecku można było insulinę podać zdecydowanie precyzyjniej niż penem. Minusem była (akurat u nas - to nie jest standard) trudność prawidłowego ustawienia bazy.
Spróbuję zebrać plusy i minusy pompy:
+ precyzyjne dawkowanie insuliny
+ możliwość podawania dawki rozłożonej w czasie
+ ograniczenie nakłuwania ciała igłą
+ możliwość podania insuliny w sposób szybki i niezauważalny dla otoczenia
+ możliwość zastopowania podawania insuliny (przy penach 'wyłączenie' podanej bazy jest niemożliwe)
+ możliwość przestudiowania wyników leczenia i łatwiejsze wyciąganie wniosków
+ przypiętą pompę trudniej zgubić, zapomnieć, zostawić
- konieczność liczenia się z awaryjnością - zatkanie wkłucia, drenu
- w przypadku braku podawania łatwiej o wystąpienie kwasicy ketonowej
- w zależności od insuliny trzeba liczyć się z jej krystalizacją, szczególnie przy małym przepływie
- konieczność pogodzenia się z 'czymś, co dynda' przy ciele - niemal zawsze i jeszcze trzeba uważać, żeby nie uszkodzić pompy
- trudność w ustawieniu cukrzycy na pompie (choć to nie jest regułą)
Tyle przychodzi mi do głowy w tej chwili.
Sami musicie rozważyć czy warto zastosować pompę. Dla nas z pompą jest łatwiej, szybciej, bardziej przejrzyście, ale to moje subiektywne spojrzenie.
Na pewno bierzcie pod uwagę opinie i chęci syna - w końcu to on będzie musiał żyć z pompą albo penami. Może być tak, że tak jak teraz nie chce - za jakiś czas będzie chciał pompę. Zdecydowanie nie nalegajcie :)
AC Spirit Combo, Rapid-D Link (metalowe) 6mm

Pozdrófka, Mia