Autor Wątek: Prawo jazdy i cukrzyca  (Przeczytany 40314 razy)

Offline Misioza

• Administrator
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« dnia: Październik 01, 2004, 10:54:38 »
Czy osoba z cukrzyc± moze dostaæ prawo jazdy bezterminowe???
"Przeżywaj świat w skupieniu,uważnie czyniąc dobro..."

Pompa Paradigm 722,wkłucia Sure T, Care Sens N,

Offline Monika

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2004, 11:22:21 »
z tego co s³ysza³am to mozna dostac prawko tylko terminowe, bodajze na 5 lat. Sama nie robi³am to dok³adnie nie wiem  :|
Pozdrawiam Monika  :smile:

Offline biker

• Administrator
  • Pełna Słodycz
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2004, 11:59:55 »
Znam takich, którzy maj± bezterminowe, ale podobno to nie jest zgodne z przepisami: ze wzglêdu na znaczne ryzyko pogorszenia siê wzroku (retinopatia) cukrzyk musi byæ badany co jaki¶ czas (co 5 lat).
Ja mam wydane na 5, wznawiane by³o ju¿ dwa razy. Do przed³u¿enia potrzebne jest tylko przedstawianie za¶wiadczenie od uprawnionego lekarza (stracony czas plus pewne niewielkie koszty), ale nie ma ¿adnej powtórki egzaminu!
na³ogowy browerzysta

Offline Gosiaczek

Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2004, 13:01:58 »
Dobrze wiedzieæ :D moja kole¿anka z reszt± te¿ chora na cukrzycê koñczy niebawem prawko i na poczatku mia³a dostaæ na 2 latka ale naszczê¶cie uda³o sie na 5.....lekarz powiedzia³,¿e na d³u¿szy okres raczej nie wydaj± tak wiêc po 5 latkach zmiana  :!:
"Nie jest sztuk± nigdy nie upa¶æ,lecz z ka¿dego upadku zwyciêsko siê podnosiæ"

Offline monia

• Mega Nałóg
  • Pełna Słodycz
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2004, 13:20:28 »
Wiem, ¿e nieraz jest problem ze zgod± na wydania prawa jazdy cukrzykowi, w róznych miastach ró¿nie bywa.... :roll:
Pierwszym warunkiem szczê¶cia jest rozs±dek....

Offline Mia

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2004, 14:21:38 »
Cytat: "biker"
ale nie ma ¿adnej powtórki egzaminu!

No w sumie przy przedluzaniu nie sprawdzaja w tym przypadku Towich umiejetnosci i wiedzy, tylko stan zdrowia - dla mnie to zrozumiale.
Ale ja sie zastanawiam (juz taka ciekawska jestem ;) ), czy i co robia w przypadku, kiedy masz juz bezterminowe i zachorujesz na cukrzyce? Zmieniaja na terminowe?
AC Spirit Combo, Rapid-D Link (metalowe) 6mm

Pozdrófka, Mia

Offline biker

• Administrator
  • Pełna Słodycz
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2004, 14:51:42 »
Nie.
Musieli by zmieniæ ustawê (s± projekty, by nikomu nie dawaæ bezterminowych), a taka zmiana pewnie by siê skoñczy³a decyzj± Trybuna³u Konstytucyjnego o niekonstytucyno¶ci odbierania takich "praw nabytych".
na³ogowy browerzysta

Offline Mia

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2004, 15:47:54 »
No coz, w takim razie przykro mi, ze musicie co 5 lat wybierac sie do lekarza i urzednikow   :? po nowe prawko (no, odnowione).
A swoja droga, mam nadzieje, ze te projekty zostana projektami. Jak dla mnie to jest bardziej chec wyciagniecia pieniedzy od ludzi (wyrobienie prawka to przeciez 100 zl - i najlepiej, zeby bylo trzeba wymieniac co pare lat  :roll: ) niz troska o bezpieczenstwo na drogach ...

Pozdrófka, Mia

Offline biker

• Administrator
  • Pełna Słodycz
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2004, 16:43:07 »
Nie do koñca - osobi¶cie spotka³em takie indywidua, które w latach m³odzieñczych maj±c ¶wietny stan zdrowia dosta³y prawko bezterminowo, a teraz powa¿nie niedowidz±, ale nie nosz± okularów "bo siê wstydz±" - i tak na wpó³ ¶lepo prowadz± samochód.
Przecie¿ to zagro¿enie dla ¿ycia. ZGROZA!
A wystarczy badanie okulistyczne - i dostaj± do prawka piecz±tkê "obowi±zkowe okulary".
na³ogowy browerzysta

Offline Mia

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 01, 2004, 16:57:54 »
Ja wiem, ze sa ludzie, ktorzy maja bezterminowki, a nie powinni miec ..... w ogole (hehe, czasem pewnie tez tak o mnie ktos mowi... :619: ) :570:
ale wiekszosc kierowcow raczej by na tym stracila.

Pozdrófka, Mia

Offline Asia

• Słodki
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2004, 09:45:14 »
Niestety ¿adne normy chyba nieobowi±zuj±. Ja w wieku 20 lat dosta³am prawko na 1 ROK - powód wada wzroku -1! ¦miech po prostu. Potem mia³am na 2 lata, na 5, bo nastêpni lekarze bali siê dawac beztermonowo skoro kto¶ przed nimi da³ np na rok lub dwa. Ostanio znowu dosta³±m na 5 lat, bardzo mnie to zdenerwowa³o wiêc posz³am do innego lekarza który mi da³ bezterminowo bez problemu. A ka¿de takie badanie to niestety nie tylko wizyta u okulisty bo przepisy s± takie ¿e niewa¿ne z jakiego powodu prawko jest terminowe badania trzeba przej¶æ u wszystkich lekarzy, czyli neurolog, laryngolog itp. No i oczywi¶cie wybuliæ swoje...
Poza tym my¶lê ¿e w pewnym wieku chyba powinny byæ obowi±zkowe badania co 5 lat np. Co z tego ¿e zdrowy 20 zrobi³ prawko, je¿eli po 40, 50 latach nie jest on ju¿ taki zdrowy i mo¿e, lecz oczywi¶cie nie musi, stanowiæ zagro¿enie na drodze!

Offline Mia

• Mega Nałóg
  • 100% cukru w cukrze
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 02, 2004, 12:10:49 »
Jesli chodzi o wiek, to sa jakies ograniczenia. Nie wiem dokladnie jak one wygladaja, ale na pewno jest tak, ze powyzej 70 roku zycia, badania trzeba robic co rok.

Pozdrófka, Mia

Offline julola

• Słodki
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2004, 10:43:00 »
Ja robilam prawko w 96 roku i mam bezterminowe, hm... mo¿e dlatego ¿e nie powiedzia³am ¿e mam cukrzyce, badañ ¿adnych nam nie robili, tylko sprawdzanie wzroku.
Wiem ¿e wielu cukrzyków sie do tego nie przyznaje robi±c prawo jazdy, z moich znajomych to chyba nikt- wszyscy maj± bezterminowe.

Offline robin330

• Light
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2004, 11:47:20 »
Ja robi³em prawko w 90 roku ale gdybym mia³ dzisiaj testy /g³upawe testy/zdawaæ to lepiej nie mówiæ,chyba musia³ bym sobie taczki kupiæ.

A tak na marginesie ,jezeli ludzie chorzy na cukrzycê s± odpowiedzialni a my¶le ¿e sa to nie widze ¿adnych przeciwskazañ do tego by je¼dzili i mieli prawko.

Ilu zdrowym powinno sie odebraæ prawo jazdy je¿dze juz 14 lat i widzê co sie dzieje na naszych polskich drogach. :twisted:

Ale to bez komentarza lepiej zostawiæ.Je¿eli tylko macie mozliwosci róbcie prawko i jazda nie patrzcie na nic  :grin: takie jest moje zdanie :grin:  :grin:  :grin:

Szerokiej drogi i bez dziurrrrrrrrrrrrrrrrrr :evil:

Offline KeBi

• Super light
  • **
Prawo jazdy i cukrzyca
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2004, 12:52:09 »
Cytat: "julola"
Ja robilam prawko w 96 roku i mam bezterminowe, hm... mo¿e dlatego ¿e nie powiedzia³am ¿e mam cukrzyce, badañ ¿adnych nam nie robili, tylko sprawdzanie wzroku.
Wiem ¿e wielu cukrzyków sie do tego nie przyznaje robi±c prawo jazdy, z moich znajomych to chyba nikt- wszyscy maj± bezterminowe.

Ja zacz±³em prawko robiæ pod koniec 2001 r a zda³em w marcu 2002. Mam bezterminowo ;) - lekarz sam na wstêpie powiedzia³ ¿e zdrowy jestem (jako ostatni wszed³em i pewnie chcia³ sie mnie wszybko pozbyæ :P ), tylko wzrok zbada³ i ju¿ wypisywa³ bezterminowo. Po co mia³em sie chwaliæ jakimi¶ chorobami?
Samochodem je¿d¿ê naprawde du¿o i jeszcze nigdy cukrzyca mi nie przeszkodzi³a w prowadzeniu samochodu.

Szerokiej drogi i bez dziurrrrrrrrrrrrrrrrrr  

To jest zbyt piêkne ¿eby mog³o byæ prawdziwe. Ostatnio (dok³adnie tydzieñ temu) sobie felgê pogi±³em po wpadniêciu w dziurê (wyrwê..) na w±skiej drodze ;)